Paula Puoskari
The beautiful One Has Come
3.-25.5.2025
”The Beautiful One has come”, sade man en gång.
Och Thutmose förevigade hennes ansikte i sten.
Regenterna kom och gick och deras namn föll i glömska.
Det växlade mellan krigstid och fredstid.
Men ”The Beautiful One has come”, Nefertiti, bestod.
Min utställning består av akvareller där Nefertiti är en metafor för saker som undviker att falla i glömska, och vars förmåga att beröra fortsätter att ingjuta hopp i mänskligheten. Min egen blick har rört sig från Nefertiti via antiken till den italienska renässansen och den moriska tidens trädgårdsarkitektur i Spanien.
Tack till Centret för konstfrämjande som har stött arbetet i residensen. En del av utställningens verk har kommit till under stipendieperioder i Toscana och Andalusien.
Paula Puoskari är en bildkonstnär från Helsingfors. Hon skapar måleriska installationer och målningar på papper och duk. I sina verk har Puoskari bland annat behandlat trädgårdens betydelse som en symbol för hopp. Med myter som utgångspunkt har hon också begrundat människans förhållande till naturen. Under sin tjugo år långa karriär har hon aktivt haft separatutställningar och deltagit i många grupputställningar i Finland och utomlands (bl.a. i Düsseldorf, Berlin och New York). Puoskari är aktiv i konstorganisationer som t.ex. Bildupphovsrättförening Kuvastos styrelse (2023–, vice ordf. 2025–), Målarförbundet (styrelse 2021–2023, vice ordf. 2022–2023) och Galleria Huuto (styrelse 2014–2019). Hon var också suppleant i Nämnden för bildkonststipendier (f.d. visningsstipendienämnden) 2022–2024.
Kontaktuppgifter
paula.puoskari (a) gmail.com
gsm: +358 40 5152270
www.paulapuoskari.com