• Johanna Sipilä: Toisaalta, On the Other Hand 2025
  • Johanna Sipilä: Tuulinen, öljy ja tussi kankaalle, 60 x 60 cm
  • Johanna Sipilä: Päivällä painottomana, öljy ja tussi kankaalle, 100 x 100 cm
  • Johanna Sipilä: Kuuma aamu, öljy ja tussi pellavalle, 81 x 100 cm
  • Johanna Sipilä: Keväällä kello kolme, öljy ja tussi pellavalle, 165 x 165 cm
  • Johanna Sipilä: Toisaalta
  • Johanna Sipilä: Toisaalta
  • Johanna Sipilä: Toisaalta
  • Johanna Sipilä: Toisaalta

Johanna Sipilä

Toisaalta

Huuto III 21.8.-14.9.2025

Johanna Sipilä
Toisaalta
21.8.-14.9.2025

Maalausteni syntypaikka on luonnonmetsän rauha ja hiljaisuus. Toisaalta samaan aikaan läsnä ovat ympäröivän maailman brutaalit julmuudet, hämmennys ja epäusko ihmisyyden alennustilasta.

Maalaan väriä ja liikettä, pelkoani pois. Maalaus antaa rohkeutta, jota minulla ei sanallisesti ole. Maalaus tulee toisaalta, eri paikasta kuin sanat. ”Toisaalta” on mustavalkoisuuden vastakohta.

Maalaaminen on minulle turva ja lohtu, toisaalta hauraan itsetunnon armottomin murskaaja.

Maalaaminen on muutosvoimaista, toisaalta aika turhaa.

Maalaaminen on outoa yksinpuhelua, toisaalta ystävä.

Maalaaminen on umpirehellistä, toisaalta poseerausta puhelimen näytöllä.

Maalaaminen on pakkomielle, toisaalta suurinta iloa.

Maalaus on merkitysten kieli, toisaalta vain väriä kankaalla.

Maalaus on hulluutta, toisaalta kaunista sellaista.

Kiitos näyttelyn mahdollistamisesta Otto A. Malmin lahjoitusrahasto, puoliso, ystävät ja Galleria Huuto.

Johanna Sipilä asuu ja työskentelee Nuuksiossa, Espoossa. Hän on valmistunut kuvataiteen maisteriksi Kuvataideakatemiasta, taiteen maisteriksi Aalto-yliopistosta ja opiskellut myös kolme vuotta Vapaassa taidekoulussa. Sipilän öljyvärimaalaukset saavat alkunsa hänen työhuoneensa läheisyydessä sijaitsevissa luonnonmetsissä kulkemisesta ja oleilusta kaikkina vuodenaikoina, hänen omasta liikkeestään ja luonnon liikkeistä, metsissä tehdyistä havainnoista ja ajatuksista.

Yhteystiedot
www.johannasipila.com
sipila.johanna (a) gmail.com
Instagram: jojohannasipila